coming this year... будет в этом годе ...
  
36 etapai aukštaskraidžių treniravimui

36 etapai aukštaskraidžių treniravimui.
E.W. Matthews
[Šis balandžių treniravimo būdas skirtas anglų tipleriams, kuriems priklauso pasaulio skraidymo rekordas]

1. Kai jaunikliams sukanka 5 savaitės, juos būtina atskirti nuo tėvų į atskirą patalpą.
2. Pirmąsias kelias dienas neturi trūkti vandens ir maisto - jie turi maitintis patys.
3. Po to maitinti tiek, kad neliktų maisto ; vanduo tik po maisto .
4. Atėjo laikas prie jų apgyvendinti droperį [balandį- signalą aukštaskraidžiams nusileisti]. Tai gali būti baltas povinis balandis [patelė arba jauniklis], kuris turi gyventi su jaunikliais.
5. Tikslas- parodyti jaunikliams, kad povinis yra kartu su jais. Kai jaunikliams sukanka 6 savaitės, juos reikia maitinti tik kartą per dieną- jie turi veržtis prie maisto. Droperį dabar galima pašalinti iš jų patalpos ir grąžinti tik maitinimo metu.
6. Pamažu mūsų aukštaskraidžiai pradės įprasti, kad povinis visada yra susijęs su maistu. Povinis tampa masalu. Juo taps bet koks baltas paukštis.
7. Pirmoji treniruočių stadija baigta.
8. Paukščius pradedame pratinti prie balandinės apylinkių. Jie turi praleisti dalį laiko lauke, bet vis dar uždaryti voljere. Pavakaryje, panaudojant droperį juos reikia sukviesti, pamaitinti, pagirdyti.
9. Apie 8 savaitę [kai pradeda keistis jauniklių akių spalva – tipleriams], laikas juos išleisti į laisvę. Kartu su droperiu jie turi išmokti ieškoti maisto- į balandinę, iš balandinės. Vakare būtina pamaitinti, pagirdyti. Kai jaunikliai pradės skraidyti, geriausia turėti paruoštus kelis droperius jų pasodinimui.
10. Po keleto dienų paleidžiame mūsų paukščius be droperio. Paskraidžius 10-15 min. paleidžiame droperį. Aukštaskraidžiai pamatys povinį, asocijuos jį su maistu ir nusileis. Juos reikia pamaitinti ir pagirdyti.
11. Šią procedūrą kartojame, ilgindami skraidymo laiką [paleidžiant droperį] iki 2-3 val.
12. Iki šiol mes treniravome savo aukštaskraidžius, reikalaudami iš jų skraidyti tol, kol jie bus pašaukti – daugiau rėmėmės jų protinėmis savybėmis. Atėjo metas vystyti jų fizinę ištvermę.
13. Dabar pasinaudokime analogija. Jeigu mums reikia su automobiliu nuvažiuoti nesustojant 400 km. mes prisipildysime pilną baką benzino - todėl kelionės pradžioje automobilis bus sunkesnis. Jeigu mums reikia nuvykti tik 10 km. nebūtina persikrauti.
14. Jeigu mūsų paukščiai skraidys tik keletą valandų- nebūtina jų perkrauti. Tačiau, jeigu jie skraidys 14 val., nusileidę jie bus išnaudoję visą „kurą“- atrodys pavargę ir lengvesni. Tikiuosi jūs supratote, kad 14 val. skraidymui nepakanka tik juos gerai pamaitinti, o reikės ištreniruoti, kaip gerus „atletus“.
15. Dabar pradėkime leisti savo aukštaskraidžius vėlyvą popietę. Simuliuojame situaciją, kad jiems turės užtekti „kuro“, jeigu jie bus paleisti ryte.
16. Užsitikriname, kad paukščiai nedaro klaidų- nesileidžia tol, kol jiems nebuvo leista.
17. Apsisprendžiame kada skraidysime rekordui. Mūsų tikslas, kad nustatytai datai- bent trys paukščiai būtų ypač geros formos. Negalime leisti sau tokios klaidos, kad vienas balandis neišlaikys ir mes stebėsime ką tuo metu daro likę du. Taigi, pradžioje verta pradėti su 5 paukščių būreliu. Tam, kad dienai x galėtume išrinkti svarbiausius 3 aukštaskraidžius. Būtina , kad paukščiai tuo metu nematytų vienas kito- gyventų atskiruose narveliuose[ ypač tai svarbu suaugusioms patelėms]; maitintųsi atskirai ir vėlai vakare. Girdomi jie gali būti tik po kelių valandų po maitinimo [ o vanduo gali turėti vidurius paleidžiančių vaistų- jei norime iš tiesų patikrinti juos tarpusavyje nuo „nulio“].Tam galima jiems duoti Epson druskos. Maitiname juos miežiais- nesuteikiame jiems pilnos energijos.
18. Pašerkime juos tiek, kad jų gūžys būtų pilnas.Dabar jie pamaitinti ir jaučiasi gerai. Mes užtikrinome, kad jų virškinimo aparatas funkcionuotų be priekaištų.
19.Jei neturite miežių,duokite ką nors panašaus –kad nesutriktų virškinimas ir nebūtų daug energijos.20.Sekantį vakarą išleiskite balandžius laukan ir stebėkite jų elgesį. Jeigu jie nenoriai skraido- nevarykite jų ,nes jiems gali trūkti energijos. Jeigu jie skraido noriai ir yra labai žvalūs- turi per daug energijos. Atsižvelkite į tai planuodami kitos dienos šėrimą
21. Dabar mes jau galime įvertinti tai, kad paukščiams visada duodant pakankamai daug maisto, šio maisto kokybė apsprendžia, kiek mes suteikiame paukščiui energijos. Taigi mes turime galimybę įtakoti, kiek aukštaskraidis galės skraidyti. Turint ištreniruotus “protiškai” paukščius, o maisto kokybe galint reguliuoti balandžio ištvermę, belieka pasikliauti treniruotojo pastabumu, kada paukščiams gana, ir juos reikia nuleisti į balandinę. Jei paukščiai bus perlaikyti ore, ir netekę energijos patys pradės leistis- greitai jie pamirš ko buvo išmokinti ir taps “veltėdžiais”.
22. Dabar jums teks eksperimentuoti su maisto kokybe ir skraidymo rezultatais.Tarkime, kad turime 3 balandžius, kurie turėtų skristi apie 3,5 val. Stebėdami jų skrydį pamatome, kad po 2,5 val. vienas iš jų nori nusileisti. Paleidžiame “droperį” ir matome, kad du iš jų laidžiasi, o trečias dar nori skraidyti. Tai reiškia, kad pirmam trūksta energijos, antras- kaip tik, o trečias turi per daug energijos.
23. Įvertinkite kiekvieną paukštį, palyginkite vieną su kitu ir apsispręskite ar pridėsite energijos pirmajam ar sumažinsite trečiam.
24. Sumažinę arba padidinę maisto kiekį, kitą dieną jūs turėsite balandžius, kurie turės tiek pat energijos ir skraidys tris valandas.
25. Turėdami tris subalansuotus balandžius,dabar galite pagerinti maisto kokybę, pridėdami 25% kviečių prie 75% miežių- maitinkite iki “pilno gūžio”.Paukščiai kas antrą dieną dabar turi skristi 4-5 valandas iki paleisime “droperius”. Taip skraidiname paukščius apie 10 dienų.
26. Tomis dienomis , kai paukščiai neskraido, mes turime juos pripratinti prie sėklų ir grūdų, kuriuos naudosime tolesnėse treniruotėse.Nedidelėmis porcijomis reikėtų duoti sorų,rapso, kanari sėklų[ narveliuose laikomų paukščių sėklų]; o taip pat kukurūzų ir žirnių. Šiek tiek galima duoti ir duonos trupinių – visa tai yra jaunų balandžių mokymo svarbi dalis.
27. Iki mūsų svarbiausio įvykio liko 5 dienos. Kai balandžiai grįžta po 3-4 valandų skraidymo, juos reikia pašerti 25% sėklų mišiniu, 25% miežių, 25% žirnių ir 25% kviečių. Kadangi balandžių maisto racionas pasikeitė, būtina užtikrinti, kad maistas būtų gerai suvirškintas. Sveiko balandžio gūžys ištuštėja per 13-14 val. Jeigu procesas vyksta ilgiau, gali pakilti rūgštingumas, o šiuo metu mes negalime leisti, kad balandžiai sirgtų. Esant problemoms, derėtų sureguliuoti [sumažinti] Epsom druskos kiekį geriamame vandenyje.
28. Sekančią dieną leiskime jiems pailsėti, maitinkime taip pat, ir jei maistas suvirškintas, druskos duoti nereikia.
29. Dar kitą dieną leiskime jiems išbūti šviesiu paros laiku apie 8 val., bet neleiskime jiems skraidyti daugiau nei 4,5-5 val.
30. Kai jie vėl bus balandinėje pašerkite juos 50%žirnių, 50 %sėklų, ir duokime atsigerti.
31. Sekančią dieną 75 %žirnių, 25% kviečių;vanduo su geležies priedu ir laikykite uždarytus balandinėje.
32. Dar kitą dieną- 25% žirnių, 50% kukurūzų, 25% sėklų. Iš pradžių duokite jiems kukurūzus, po to žirnius, ir po to leiskite jiems lesti sėklų kiek jie norės. Maitinkite prieš 12 valandų iki jie bus išleisti skrydžiui. Šiame paskutiniame maitinime vandenį duokite praėjus valandai po lesinimo. Jie bus ištroškę ir daug gers.Uždarykite juos, užtamsinkite, kad miegotų.
33. Anksti ryte, kad būtų likę bent 16 val. šviesos periodo, pagirdykite juos ir paleiskite. Ne visi paukščiai gers vandenį, bet tai nesvarbu.Jeigu jų linija gera, ir visas pasiruošimas praėjo gerai, jie turi skristi apie 12-16 val.
34. Žinoma tai nėra vienintelis maitinimo būdas.
35. Jūs privalėsite eksperimentuoti, kad prisitaikyti prie jūsų sąlygų.
36. Ir,žinoma- treniruočių metu paukščiai visada turi turėti smulkaus žvyro.< atgal

 
Balandžių skraidymas naktį
Aukštaskraidžių balandžių puoselėtojo patarimai
GRIEŽTA ATRANKA IR SISTEMATIŠKAS TRENIRAVIMAS
knygos books


IDEAFORMUS interneto projektai

© 2004-2005 Balandziai.lt
visos teisės saugomos