coming this year... будет в этом годе ...
  
BALANDŽIŲ SPALVŲ STRUKTŪROS (FASONO) GENAS

BALANDŽIŲ SPALVŲ STRUKTŪROS (FASONO) GENAS


Frank Mosca
Balandžiai yra keturių spalvinių struktūrų tipų - 1. barless 2.bar 3.checker 4.T-checker. Jų išsidėstymas nuo 1 iki 4 atitinka dominavimo eilę: barless yra recesyvinis bar atžvilgiu; checker ir T- checker dominuoja bar atžvilgiu; o T-checker dominuoja checker atžvilgiu. W.F. Hollander’ atrado keletą checker geno alelių (tamsus ir šviesus checker), tačiau mūsu atveju į jas galime nekreipti dėmesio. Barless yra gana retai pasitaikanti mutacija tarp naminių balandžių veislių, ir daugiausia randama paukščiuose ,kilusiuose iš vidurio Europos.
Sukryžminus mažesnio skaičiaus spalvos struktūros balandį su didesnio skaičiaus struktūros balandžiu, visi palikuonys bus didesnio skaičiaus struktūros (heterozigotiniai). Kadangi fasono paveldimumas nesusijęs su lyties paveldimumu, kryžminant heterozigotas tarp savęs turėsime: 25 didesnio skaičiaus fasono homozigotų, 50 heterozigotų, ir 25 mažesnio skaičiaus homozigotų ( pagal fenotipą- 75 didesnio skaičiaus fasono, 25- mažesnio skaičiaus).
Pavyzdžiui:
Juostuotas balandis heterozigotinis barless +juostuotas heterozigotinis barless duos palikuonis: 25 homozigotinių bar, 50 bar heterozigotinių barless atžvilgiu, 25 homozigotinių barless , kas išoriškai (fenotipas) atrodys kaip 75 bar ir 25 barless.
Taigi bar paukštis gali turėti barless alelę ir kartais toks heterozigotinis paukštis gali būti atpažintas- jo juostelė per sparną bus siauresnė lyginant su kitais giminingais paukščiais.

Svarbiausia atsiminti:
1. Visi balandžiai turi vieną iš 4 fasonų. Fasono gali nesimatyti,jei yra kiti modifikuojantys genai. Pavyzdžiui, jūs galite turėti baltą recesyvinį paukštį, ir nematyti kokios spalvos struktūros geną jis turi, bet jei sukryžminsit jį su laukiniu tipu, fasono tipas, paslėptas baltame paukštyje , pasireikš palikuonyse.
2. Fasono paveldėjimas nesusietas su lytimi- t.y. patinas ir patelė gali būti homozigotos ir heterozigotos
3. Fasonas yra paveldimas nepriklausomai nuo spalvos
4. Spread genas nėra alelinis fasono alelėms ir yra kitoje chromosomoje
{ Anksčiau buvo manoma, kad spread(sklaidos) mutacija ,suteikianti juodą, rudą spalvą ,yra iš fasono mutacijų serijos. Tai pasirodė neteisinga- kiekvienas spread paukštis turi vieną iš 4 fasonų tipų. Be kitų faktorių, tokių kaip Toy stencil, leidžiančių pamatyti fasono tipą, spread paukštyje nepamatysime jo spalvos struktūros tipo. Pvz.,blizgančių juodų sparnų paukštis paprastai yra spread checker.
Beje, iki šiol nėra aišku ,kaip veikia mutacija Toy stencil, sugebanti parodyti kokia yra fasono mutacija spread kontekste.}


Copyright 02/25/2000 by Frank Mosca.Nuotraukos susijusios su straipsniu:

padidinti 1. be juostelių tipas (barless]
padidinti 2. laukinio tipo [juosteles)(bar)
padidinti 3. checker [kontrolierius)
padidinti 4. T- struktūros checker
padidinti Šis balandis turi spread gena, o spread nėra paveldimas kartu su spalvų struktūra(fasonu)


< atgal

 
Pabandykime ir apie balandžių veisimą pakalbėti K.Girdžiūnas
BALANDŽIŲ MUTACIJŲ GENETINIŲ SIMBOLIŲ SĄRAŠAS
ĮVAIRIŲ BALANDŽIŲ MUTACIJŲ PAVYZDŽIAI
Laukinis tipas
RUDAS
Spalvų sąveika
akių spalva {anglų k.}
Indigo-andalusian
Recesyvinis raudonas
Ash-red [peleninis- raudonas]
Almond
Recesyvinis opalas ir dominuojantis opalas
Almond standartai
Recesyvinis opalas


IDEAFORMUS interneto projektai

© 2004-2005 Balandziai.lt
visos teisės saugomos