coming this year... будет в этом годе ...
  
Indigo-andalusian

Indigo (Andalusian)

Frank Mosca.

Indigo - spalvos modifikatorius, aptinkamas daugelyje balandžių veislių. Liudijimas rodo, kad indigo kilęs iš Artimųjų Rytų. Savo fenotipe ir šiandien šio regiono veislės turi šį požymį. Indigo genetiškai nebuvo apibrėžtas iki 30-metų vidurio, kadangi jo pasireiškimas yra gana priklausomas nuo pagrindinės spalvos . Wendell Levi ir Willard F. Hollander kartu aprašė indigo genetiką. Aš nekalbėsiu apie 60-metų istoriją, bet jeigu Jums įdomu, tai galima rasti Levi knygoje „Balandis“.Svarbiausia yra pabrėžti, kad indigo turi dominuojantį, nesusietą su lytimi paveldėjimą. .Tačiau jo dominavimas nėra visai paprastas, todėl jis dažnai neatpažįstamas netgi pašto karveliuose, kaip pavyzdžiui Belgiškuose balandžiuose.
Indigo heterozigotinė forma (t.y. tik vienas genas paukštyje) – tai, ką daugelis nori pasiekti. Indigo heterozigota ( het indigo) kartu su spread (kartu su juodu) sukuria vieną patraukliausių iš visų spalvų- Andalusian [pavadinta pagal spalvų panašumą į Andaluzijos viščiuką]- giliai mėlynos indigo spalvos. Geriausi pavyzdžiai dažnai turi gilios mėlynos indigo spalvos apvadą kiekvienoje plunksnoje. (Homozigotinis Indigo su spread sukuria visiškai skirtingą fenotipą - šviesų balandį su tamsesne galva). Ši Andalusian spalva pasireiškia tik mėlynuose balandžiuose (t.y. mėlynuose barless/bar/check, turinčiuose het indigo bei spread}. Paukštis su kitais pigmentais (rudas arba peleniniai-raudonas Ash-red) neturės Andalusian spalvos, netgi jei turės spread ir bus indigo het. Praktiškai, indigo tokiuose paukščiuose beveik nebus matomas. Indigo Ash-red labai sunku atskirti nuo paprastų Ash-red - nors jeigu žinai ką žiūrėti-įmanoma. Indigo Ash-red dažnai turi „violetinį“ pasturgalio ir galvos atspalvį, skirtingai nei paprasti Ash-red paukščiai. Rudas indigo atrodo ‘nešvariai’.
Jeigu mėlynas paukštis neturi spread geno (nėra juodas), bet yra paprastas check arba bar, het indigo matomas, bet mažiau efektyviai. Paprastai uodegos juoda juosta būna išplauta, check ir sparnų juosta įgauna bronzinį indigo atspalvį, o mėlyna balandžio spalva tampa tamsesnė. ( Toks paukštis sukryžmintas su juodu duoda apie 50 % paukščių Andalusian spalvos, priklausomai nuo to, ar juodas yra heterozigotinis ar homozigotinis pagal spread). Kol kas mes aptarėme het indigo, bet ką plačiau galime pasakyti apie homozigotinį indigo?
Homozigotinis reiškia, kad paukštis turi du vienodus genus, kontroliuojančius tam tikrą požymį.. Kai kas mano, kad balandžių patelės negali būti homozigotinės pagal genus kontroliuojančius spalvą. Tai netiesa. Kadangi indigo paveldėjimas nesusietas su lyties paveldėjimu, balandis ir balandė gali būti homozigotos. Indigo homozigotos (homo indigo) sukuria ne Andalusian spalvą, o greičiau netikrą Ash-red. Aš mačiau balandžius, kurie atrodo kaip Ash-red su check ar bar. Vienintelis skirtumas –homo indigo paukščių pasturgalis ir kaklas daugiau tamsesnės indigo spalvos negu Ash-red paukščių. Kai kuriuos atvejus lengva atskirti, kiti taip panašus į Ash-red, kad be kryžminimo testų nieko nenustatysi.. Dažnai tokie netikri Ash-red poruojami su Ash-red ir dėl to, kad indigo praktiškai negalima nustatyti Ash-red paukščiuose ,mutacija (indigo) vėl pasislepia nuo veisėjo žvilgsnio.
Į sportinių balandžių genotipą indigo buvo įvestas Belgijoje. Levi indigo surado Carneaux balandžiuose, kurių genealogija prasideda nuo Belgijos/Prancūzijos pasienio sričių, tęsiasi atgal į viduramžių Siriją ir Lebanon paukščius . Indigo iki šiol įprastas Lebanon ir Carneaux balandžiuose. Kai kurie iš šitų paukščių buvo panaudoti, kuriant šiuolaikinius sportinius balandžius į kuriuos pateko ir indigo spalvos mutacija. Viena importuota į JAV Janssen pašto balandžių patelė, buvo indigo spalvos bar (nors genealogijoje buvo užrašyta kaip ruda spalva). Europos balandininkas ją pardavė dėl ‘juokingos’ spalvos.Supraskit mane teisingai- nei Belgijos, nei Artimųjų Rytų balandininkai nėra kvaili balandininkai. Kartais jie atranda tai, ką mes šiandien vadiname Andalusian spalvos balandžiais. Jie pripažįsta jų skirtingumą ir vadina įvairiais vardais. Bet, būtent Levi ir Hollander nustatė šios mutacijos paveldėjimą ir leido mums kurti Andalusian spalvos balandžius tada kada mes norim.
Kiekvienam, norinčiam pridėti papildomus atspalvius saviems karveliams, indigo – fantastiškas modifikatorius, su kuriuo verta dirbti. Jam nėra jokių apribojimų.. Tai ne almond [migdolinis] , ar dominantinis opal, kurių negalima poruoti vienas su kitu, kad nenukentėtų jaunikliai. Poruojant indigo su indigo gaunami netikri Ash-red, kurie suporuoti su juodais, duoda daug Andalusian.
Indigo „pakankamai“ daug yra dabartiniuose sportiniuose balandžiuose. Surasti indigo genotipą gal ir nebus paprasta, bet įmanoma. Jeigu Jūs norite sukurti daugiau simpatiškų Andalusian, aš turiu Jums nedidelę gudrybę iš vieno žinomo pasaulio selekcininko.
Kai Jūs turėsit Andalusian spalvos balandį, neporuokit jo su juodais. Juodas, ypač turintis gerą juodą spalvą, turi daug ‘nešvaraus’ bronzinio atspalvio. Bronza sukuria juodos spalvos švytėjimą kaip juodos varnų spalvos, bet Andalusian spalvai tai duoda suteptą atspalvį. Vietoj to suporuokit Andaluzian su mėlynu T-pattern (tai ką balandininkai iš JAV vadina „aksominiais“ arba „mėlynos uodegos“ juodais).Nuotraukos susijusios su straipsniu:

padidinti  


< atgal

 
Pabandykime ir apie balandžių veisimą pakalbėti K.Girdžiūnas
BALANDŽIŲ SPALVŲ STRUKTŪROS (FASONO) GENAS
BALANDŽIŲ MUTACIJŲ GENETINIŲ SIMBOLIŲ SĄRAŠAS
ĮVAIRIŲ BALANDŽIŲ MUTACIJŲ PAVYZDŽIAI
Laukinis tipas
RUDAS
Spalvų sąveika
akių spalva {anglų k.}
Recesyvinis raudonas
Ash-red [peleninis- raudonas]
Almond
Recesyvinis opalas ir dominuojantis opalas
Almond standartai
Recesyvinis opalas


IDEAFORMUS interneto projektai

© 2004-2005 Balandziai.lt
visos teisės saugomos