coming this year... будет в этом годе ...
  
Ash-red [peleninis- raudonas]

Kai mes norime pavadinti ‘raudonu’ balandį, šiuo atveju terminą ‘raudonas’ naudojame panašių žiūrint iš išorės, bet genetiškai skirtingų spalvų apibūdinimui. Mėgėjų- balandininkų duoti tokių balandžių pavadinimai gali sukelti maišatį, todėl aš ketinu viską paaiškinti pasinaudojant genetine terminologija.

Visų pirma mes žinome, kad raudona spalva susidaro iš tokių atspalvių kaip brick-red [plytinis- raudonas], copper [varinis], chestnut [kaštoninis] bei bronze [bronzinis]. Naminiai karveliai neprodukuoja ryškiai raudonos, avietinės bei purpurinės spalvos jauniklių. Tačiau, kai kurie atspalviai yra labai patrauklūs, ypač jungiant su kitais spalvų modifikatoriais, pavyzdžiui su gimpel bronze [archangelo arba sniegenos bronzinis], pale [blankus] , o gal būt ir su whitewing [baltasparnė] mutacija, kurią Paul Gibson rado tarp peleniniai raudonų ‘sniegenų’. Norint suprasti ką aš turiu omenyje, pažiūrėkit į Arad veislės karvelio nuotrauką, kurią aš gavau iš savo susirašinėjimo draugo Norvegijoje.

Taigi, kas yra raudona mūsų karvelyje? Pradėsime nuo raudonos pašto karvelių spalvos, paprastos raudonos daugumos karvelių spalvos. Tai raudona spalva, kurią jūs galite pastebėti beveik kiekviename miesto parke. Išnagrinėkime ją pažvelgiant į juostuotą [bar] paukštį. Ką gi mes matome? Peleniniai sidabriniame sparnų paviršiuje matosi juostos [ bar], taip pat matosi uodegos juostelė. Tačiau, ir juostelės sparnuose, ir uodegoje nėra tokios pat spalvos, kaip pas mėlynai juostuotą laukinį karvelį. Sparno juostelė nėra juoda, bet ji ir ne plytiniai raudonos spalvos. Ji atrodo išblukusi iki peleniniai pilkos spalvos. Tokią pat peleniniai pilką spalvą mes matome ir sparnų skraidomųjų plunksnų kraštuose. Atkreipkite dėmesį į plunksnas ir uodegą, žiūrėdami nuotrauką .

Visas tas dvejopas veikimas - juostelių bei plunksnų spalvos paraudimas ir peleninis uodegos juostos bei skraidomųjų plunksnų spalvos išblukimas - privertė W.F. Hollander’į šią spalvą apsprendžiančią mutaciją pavadinti Ash-red “peleniniai raudona” . Peleniniai raudona spalva - tai be galo paprasta ir būdinga daugumai veislių spalva, kurią galima pastebėti kaip atskirai, taip ir kitų mutacijų kombinacijoje. Sutrumpintas jos genetinis simbolis – BA. Vis dėlto, kaip susidaro ji - “peleniniai raudona spalva”? Dažanti laukinio mėlynai juostuoto karvelio plunksnas medžiaga- pigmentas vadinamas eumelaninu. Jis susikaupia plunksnose ir turi ‘strypo’ formą. Peleniniai raudonos spalvos mutacija kaupia ‘rutulio’ formos pigmento grupes. Kadangi tai yra cheminis vieno melanino tipo pakeitimas kitu, “rutulio” pavidalo dažančią medžiagą mes vadinsime feomelaninu. Priklausomai nuo feomelanino išsidėstymo plunksnose bei jo koncentracijos, balandžio spalva bus arba labiau ruda, arba raudona.
Kaip veislinių karvelių augintojams, mums kartais pasiseka atrasti malonių iš pažiūros spalvų, todėl mes saugome mutaciją ir siekiame išauginti daugiau turinčių tokią mutaciją paukščių. Kadangi Ash-red mutacija siejasi su lytimi ir dominuoja, tai nėra sunku padaryti. Norint turėti daugiau peleniniai raudonų paukščių, reikia suporuoti peleniniai raudoną paukštį su bet kokiu mėlynos/juodos arba rudos spalvos balandžiu. Suporuojant juos su peleniniai raudona patele, visi peleniniai raudoni jaunikliai lizde bus patinai. Jeigu suporuoti peleniniai raudoną patiną su mėlynos/juodos arba rudos spalvos patele, peleniniai raudonų bus tarp abiejų lyčių jauniklių.
Prašau atkreipti dėmesį, nes tai yra svarbu, kad Ash-red paukštyje išlieka matoma spalvos struktūra [pattern]. Peleniniai raudoname paukštyje pamatysime, ar jis su juostelėmis, ar be jų {bar ar barless ar checker] .Turime pripažinti, kad čia vėl susiduriame su genetikų ir megėjų žargonų skirtumais. Pvz., tai ką didelė dauguma pašto karvelių augintojų vadina "barless mealy" [nejuostuotas balzganas], iš tikrųjų nereiškia, jog karvelis neturi juostelių. Dažniausia tai peleniniai raudonas paukštis bar ar checker, tačiau turintis antrąją mutaciją Spread. Spread – tai mutacija, sugebanti išplėsti uodegos juostelės spalvą per visą paukštį - rezultatas toks, jog mėlynas karvelis tampa juodu, o rudas – vientisu rudu. Kadangi peleniniai raudonas paukštis turi uodegos juostelę peleninės spalvos, paplitimo mutacija reprodukuoja šią spalvą per visą paukšties kūną. Štai ir “nejuostuotas blankus [balzganas]. Aš sakau “nejuostuotas”, kadangi Spread faktorius paprastai neleidžia jums pamatyti juostelių, nors jos ten yra, kaip ir jūs nematote juostelių juodame fone, nors genetiškai jos ten yra. Žinoma, tikri nejuostuoti [barless] balandžiai egzistuoja, yra jų ir tarp pašto balandžių. Mano bičiuliai paleisdavo juos skraidyti įvairiais atstumais.
Kiti raudoni karveliai, žinomi kaip recesyviniai raudoni, arba įvairių bronzinės spalvos atspalvių karveliai. Tačiau jie nagrinėjami kitame straipsnyje.


Frank Mosca


Nuotraukos susijusios su straipsniu:

padidinti Ash-red bar patinas. Balandininkai tokią spalvą dažnai vadina "sidabrine" [silver].
padidinti ash-red bar sooty [juosva] patelė [dar vadinama mealy {balzgana] ]
padidinti ash-red bar grizzle
padidinti ash-red spread patinas (dar vadinamas lavender ar barless mealy}
padidinti T-pattern check ash-red
padidinti Arad veislės balandis


< atgal

 
Pabandykime ir apie balandžių veisimą pakalbėti K.Girdžiūnas
BALANDŽIŲ SPALVŲ STRUKTŪROS (FASONO) GENAS
BALANDŽIŲ MUTACIJŲ GENETINIŲ SIMBOLIŲ SĄRAŠAS
ĮVAIRIŲ BALANDŽIŲ MUTACIJŲ PAVYZDŽIAI
Laukinis tipas
RUDAS
Spalvų sąveika
akių spalva {anglų k.}
Indigo-andalusian
Recesyvinis raudonas
Almond
Recesyvinis opalas ir dominuojantis opalas
Almond standartai
Recesyvinis opalas


IDEAFORMUS interneto projektai

© 2004-2005 Balandziai.lt
visos teisės saugomos