coming this year... будет в этом годе ...
  
Recesyvinis opalas

Recesyvinis opalas


Frank Mosca

Recesyvinis opalas [rec opal] (genetiškas simbolis o) yra vienintelė spalvą, keičianti mutacija, kurią pašto balandžių augintojai gali laikyti sava. Ši mutacija faktiškai nežinoma kitų balandžių veislių bendruomenėje, nors į kelias veisles, pvz. povinių, nuo 1980 m. vidurio jau įvesta. Pašto karvelių augintojai žino recesyvinį opalą kaip “mozaiką” ir kartais kaip „šokoladą“. Mutacija pripažinta kaip unikali W.F. Hollander pastangomis, o 1930 metais jis aprašė jos paveldėjimą.
Daugelis “paštininkų”, kuriuos aš pažįstu visus šiuos metus, mėgsta opalo geną dėl unikalumo, kurį ši spalva suteikia jų balandžiams. Jų lenktyniavimo sugebėjimai nieko nesiskiria nuo kitų spalvų balandžių. Kai kurie – geri, kai kurie – ne.
Patys paukščiai yra labai žavūs, nors atspalvio pasikeitimas gali būti gana įvairus. Daugumos uodegos ir sparnų plunksnos yra pašviesėjusios.. Jų sparnų dryželiai ir dėmelės yra šviesiai rožiniai – bronziniai – pilkšvi. Rec opal spalva gali būti idealiai panaši Ash-red. Tokie paukščiai gali supainioti balandininkus, kurie galvoja, kad jie išveisė Ash-red spalvą iš mėlynos poros.
Recesyvinis opalas yra autosominė recesyvinė mutacija, nesusieta su lyties paveldėjimu. Visi paukščiai, balandžiai ir balandės, privalo turėti dvi rec opal kopijas (jie turi būti homozigotos) tam, kad mutacijos efektas pasireikštų. Rec opal sukryžmintas su rec opal duos tik rec opal jauniklius,o sukryžmintas su ne-opal balandžiais duos ne-opal fenotipą, nors visi jaunikliai turės rec opal mutaciją. Toks paveldėjimas leidžia mums atskirti recesyvinio opalą nuo panašių mutacijų, tokių kaip reduced ar dominantinis opal. Recesyvinis opalas chromosomoje yra šalia Checker [dėmelių] geno, ir abu paveldimi kartu beveik kaip vienas faktorius.
Hollander mano, kad recesyvinis opalas dažnai yra paslėptas Ash-red paukščiuose, ir galbūt nežinant, būdavo selekcionuojamas pagal tai, kad suteikia „sidabro“ spalvos kaklui šviesesnį atspalvį. Kai kurie balandininkai mano, kad recesyvinio opalo balandės yra silpnesnės, nors tai patvirtinti būtų sunku. Gali būti, kad painiojama su dominuojančio opalo mutacija, arba, nors tai neįrodyta , kad egzistuoja kitos recesyvinio opalo mutacijos variacijos.
Homozigotinis rec opal kartu su spread mutacija mėlynoje serijoje –mano nuomone viena iš žaviausių spalvų. Aš vadinu ją alavo spalva- sidabrinio kūno spalva su blizgančia sidabrinio metalo spalva kaklo zonoje. Rec opal rudoje spalvoje –gana bjauri spalva. Rec opal Ash-red serijoje beveik nepastebimas.
Kai kas gali supainioti rec opal su dominantiniu opal. Iš tiesų tai du skirtingi dalykai, paveldimi nepriklausomai vienas nuo kito. Be to dominantinis opalas paveldimas su letaliu faktoriumi. Dominantinio opal homozigota labai retai išgyvena, jei iš viso išsirita iš kiaušinio.
Dominantinis opalas jau dabar įvestas ir į pašto balandžius, siekiant sukurti baltų dryželių[bar], bei baltų dėmelių [check] paukščius, bet vis dar retas. Jis labiau įprastas vidurio Europos kilmės balandžiuose, pavyzdžiui: Strassers, Saxon Pouters ir vokiškuose spalvotuose balandžiuose.Nuotraukos susijusios su straipsniu:

padidinti  


< atgal

 
Pabandykime ir apie balandžių veisimą pakalbėti K.Girdžiūnas
BALANDŽIŲ SPALVŲ STRUKTŪROS (FASONO) GENAS
BALANDŽIŲ MUTACIJŲ GENETINIŲ SIMBOLIŲ SĄRAŠAS
ĮVAIRIŲ BALANDŽIŲ MUTACIJŲ PAVYZDŽIAI
Laukinis tipas
RUDAS
Spalvų sąveika
akių spalva {anglų k.}
Indigo-andalusian
Recesyvinis raudonas
Ash-red [peleninis- raudonas]
Almond
Recesyvinis opalas ir dominuojantis opalas
Almond standartai


IDEAFORMUS interneto projektai

© 2004-2005 Balandziai.lt
visos teisės saugomos